Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
Fresh Blood profily kapel

THE TRUTH IS OUT THERE - Lighthouses

Vydáno: 03.09.2015 00:00 v sekci Recenze - Martin Černý

THE TRUTH IS OUT THERE

"Lighthouses"

Indie - 50:49

post-hardcore/electro   Ostrava

Posthardcoroví THE TRUTH IS OUT THERE (TTIOT) nepochybně patří mezi nejžhavější želízka v ohni české core scény. Důkazem toho budiž jejich předskakování velkým světovým jménům BRING ME THE HORIZON či KILLSWITCH ENGAGE. Rok po vydání svého druhého EP s předlouhým názvem „A Strange Game The Only Winning Move Is Not To Play“ kapela koncem srpna naservírovala fanouškům debut „Lighthouses“.

11039
TTIOT nejsou žádné provinční uskupení odněkud z Horní Dolní, o tom žádná. Snaží se působit světově a na rozdíl od mnoha svých kolegů se jim to i daří. Ostatně i produkce čerstvé debutové desky naznačuje, že česká kotlina těmto pánům rozhodně nebude stačit.

Fanoušky, kteří byli u TTIOT  z minulých let zvyklí na techničtější pojetí hardcore kvapně se blížící mathcore, čeká tentokrát menší překvapení. Celkové tempo hry se oproti předchozímu EP výrazně zklidnilo, což má za následek více post-hardcorové vzezření alba. Říkejte si, co chcete, ale mě se tahle proměna líbí. V případě minulých počinů se mi zdálo, že si kapela s elektronickými prvky úplně nevěděla rady. Dostávala se tak občas do paradoxních situací, kdy přechody mezi electrem a kytarovými party byly tak kostrbaté, až tak nechtěně vznikaly defacto písně v písni. Na „Lighthouses“ se podobných prostocviků vyvarovala, vše již působí konzistentně a oba dva elementy si už navzájem nehází klacky pod nohy.


TTIOT se nedá upřít, že se snaží v Čechách zavést postupy zahraniční post-hardcorové školy. Popravdě, česká core scéna takovéhle oživení potřebovala lidově řečeno jako prase drbání.  Náš léta recyklovaný „czechcore“ už se mi pomalu začíná zajídat a pokud v tomto hudebním odvětví chceme být úspěšní i za hranicemi, je nezbytně nutné, aby domácí vody někdo trochu zčeřil. Na druhou stranu se pánové nemuseli tak okatě inspirovat britskými BRING ME THE HORIZON (jako zdroj inspirace naštěstí posloužila deska „Sempiternal“ a ne nová „Thats The Spirit“, jejíž příchod očekávám spíše s hrůzou než s nadšením). Podobné momenty se však nevyskytují zas tak často a v jinak poměrně nápaditém celku se snadno ztratí.

„Lighthouses“ nepřekvapí jen svým velkým žánrovým posunem. Znatelně ubylo hravosti, kterou vystřídala melancholie a výrazná melodika. Z letité zkušenosti vím, že takovéto experimenty se většinou nesetkávají s větším úspěchem. V tomto případě to však z mně neznámého důvodu kapele věřím. Refrény se i přes časté použití čistých vokálů neutápějí v kýčovité ubrečenosti a nejednou chytí za srdce. Mám teď na mysli zejména titulní song „Lighthouses“, v němž zpěvákův projev blízce připomíná rozervaného hrdinu romantické básně.

Debutovou desku „Lighthouses“ vidím jako velmi významný úsek (doufejme) dlouhé cesty, který kapela urazila za čtyři roky existence. Čiší z ní nepředstírané emoce, energie a hlavně obrovské tvůrčí nadšení. Doufejme, že TTIOT nezahodí vzniknuvší příležitost a společně s dalšími předními interprety ukážou světu náš core v trochu lepším světle.

hodnocení: 5/6
                                
     
 


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
POWER 5 vydávají v reedici druhé album Cesta proti času POWER 5 vydávají v reedici druhé album Cesta proti času
Vydáno: 14.07.2020 v sekci Aktuality
Heavy metaloví POWER 5 vydávají v reedici druhou desku Cesta proti času, která poprvé vyšla v roce 2001... číst dále
TRNY &ŽILETKY - Podměstí TRNY &ŽILETKY - Podměstí
Vydáno: 14.07.2020 v sekci Recenze
MAGICK DISK MUSICK –38:36, Crossover black... číst dále
Janchi představuje své nové multižánrové album Janchiland Janchi představuje své nové multižánrové album Janchiland
Vydáno: 14.07.2020 v sekci Aktuality
Funk, pop, soul, klasická hudba, rap... Českobudějovický muzikant Janchi vůbec neřeší hudební škatulky... číst dále
HARLEJ - Plánované turné k 25 letům kapely odehrajeme na podzim HARLEJ - Plánované turné k 25 letům kapely odehrajeme na podzim
Vydáno: 13.07.2020 v sekci Rozhovory
Po vynucené pauze se kapela HARLEJ vrátila ke koncertování s velkou vervou. A euforie ji stále neopouští. O aktuálním dění okolo kapely, novinkách, které se chystají i o všem možném dalším vypráví kapelník a kytarista Tonda... číst dále
CHLAD CHLAD vydávají novou nahrávku
Vydáno: 13.07.2020 v sekci Aktuality
Tříčlenná severomoravská formace CHLAD vydala novou nahrávku "Hvozd". Novinku vydala jako split společně kapelou PŘÍTEL BELIAL. Vydání se ujala kopřivnická Kachnička Entertainment, náklad je pouhých sto kusů. Všechny nové skladby... číst dále