Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
Fresh Blood profily kapel

CHINASKI - "Rockfield"

Vydáno: 03.03.2015 00:00 v sekci Recenze - Michaela Petrošová

CHINASKI

 

,,Rockfield“

 

Rockfield – 41:00

 

pop-rock ČR

6008

 

Už při prvních pár tónech první písničky ,,Kapela“, jsem si pomyslela, že to bude krásná práce. Je však také možné, že mi jen hudba zrovna pasovala do nálady. Tak či tak, určitě deska plní svůj účel; už jen proto, že obecně je dobrým překvapením, které sklízí pozitivní ohlasy. Je zpěvná, jednoduchá, přesto hloubavá, každopádně příjemně naladí, vryje se pod kůži a příjemný obrázek alba vše jen podtrhuje.

 

Rockfield není jen názvem alba, ale také názvem nahrávacího studia, kde CHINASKI tuto desku zpracovali. Ze zahraničních kapel zde pro představu nahrávali třeba QUEEN, BLACK SABBATH, SEPULTURA, COLDPLAY, Iggy Pop, HIM a spousta, spousta dalších. Zvuk sice není žádná ohromující pecka, ale má to vše co to potřebuje. Myslím si, že kapely si jedou ,,mezi skálu a pole“ přece jen taky užít trochu života bez lidí a v klidu se soustředit na svou tvorbu. Příjemné prostředí, ve kterém pracovali, jde z celého alba cítit. Má to nádech pohody a venkovské Anglie.

 

 

 

Jak jsem již zmínila, píseň ,,Kapela“ je opravdu kvalitní záležitostí. Dle mého názoru je nejlepší a nechytlavější. Je zde výstižně popsáno procházení hudebního života z kapelního pohledu. Další song ,,Milion dolarů“ má příjemný nájezd s velmi výstižným textem: ,,Život je komedie plná omylů, překrásných bab, v náručích úplných debilů…“. Veselý rytmus, podtrhuje vtip a nadsázku. Řekla bych, že vše se nese v duchu situace, která je tak špatná, že člověku už nezbývá nic jiného, než se prostě jen smát.

Jako slabší kousek mi přijde třetí v pořadí ,,Jak je to dojemné I“. Musím však uznat, že má pěkné slovní obraty jako třeba: ,,v hrudi mě studí mé srdce z kamene“. Sami autoři říkají: ,,tak nějak chybí jiskra“, a to je pravda.
Povedenou a moc hezkou perličkou je písnička ,,Každý ráno“. Tady očividně někdo zavzpomínal na svou starou lásku.


Věřím, že ,,Láska & hvězdy“ bude mít na koncertech úspěch. Pro mě osobně rozhodně není, přesto ke stylu samotné kapely zkrátka sedí.

 

Dalším trochu slabším songem je ,,Až nebudu…“. Za to ,,Doják“ je dobře odpíchnutý a tvrdší. Tady CHINASKI ukázali, že jsou přece jen stále dobří rockeři. Seriálová hitovka ,,Víno“ je kvalitním songem, který je dělaný na míru právě vínu. Příjemné, veselé, zpěvné a nalaďující tu správnou atmosféru k lahvince červeného i bílého. No… Dále tady máme ,,Narozeniny“. Uff, neukamenujte mne, ale podle mě je tohle velký výkřik do tmy. Po hudební stránce nic nového, ani klasika, spíše bída. A co se týká textu, tak nevím, jestli je horší text nebo vokály se slovy ,,Happy birthday“. Naštěstí následující ,,Slovenský klín“ v duetu se zpěvačkou Bárou Hosnedlovou, se kterou kapela spolupracovala již dříve, příjemně vrátí zpět na dobrou úroveň alba. Slovenský jazyk je moc příjemný a jeho poslech mi vždy přijde pozitivní. Písnička je takovou pohodovkou ke kávě s dvojsmysly, nad kterými se můžete ve chvíli odpočinku zamyslet.
Mám takový dojem, že celé album by se docela obešlo bez poslední skladby na seznamu ,,Jak je to dojemné II“. Není to žádná výhra, hezčí závěr by byl předchozím songem, ale musím uznat, že když jde píseň do finále, tak má svůj náboj a nakonec je pěkným zakončením celého příběhu.

 

Myslím, že kapela CHINASKI touto deskou ukázala, že jde zkrátka s dobou. Příjemná a vyrovnaná deska s odkazem na přirozenou lidskost. Když na to koukám zpětně, nemám moc zájem si to pouštět znovu, přesto mi i v tichu zní na pozadí různé úryvky. Taky musím podotknout, že kdykoli uslyším kteroukoli písničku z toho alba v rádiu nebo při jiné příležitosti, vždy mě chytne a zvedne náladu.

 

Hodnocení: 5/6


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Loupežnický gang YBCA má nový klip a chystá i další Loupežnický gang YBCA má nový klip a chystá i další
Vydáno: 05.08.2020 v sekci Aktuality
Ani korona nezastaví loupežnický gang! Sice výrazně utlumila koncertní aktivitu, ale tu YBCA pozitivně přetavila a využila. První z věcí je, že těchto dnech loupežníci pouští ven druhý klip k debutové desce, a to ke skladb... číst dále
WE BUILT THE PYRAMIDS - Názov kapely pochádza z intra seriálu The Big Bang Theory WE BUILT THE PYRAMIDS - Názov kapely pochádza z intra seriálu The Big Bang Theory
Vydáno: 05.08.2020 v sekci Rozhovory
Východ Slovenska opäť prekvapil. Na našu scénu sa derie nová a svieža záležitosť – WE BUILT THE PYRAMIDS. Moderný a progresívny metal, hraný (zatiaľ) inštrumentálne s dôrazom na atmosféru a zaujímavé postupy. Takúto... číst dále
SLOBODNÁ EURÓPA se po roční pauze vrátí v pozměněné sestavě SLOBODNÁ EURÓPA se po roční pauze vrátí v pozměněné sestavě
Vydáno: 05.08.2020 v sekci Aktuality
V loňském roce SLOBODNÁ EURÓPA odjela turné věnované svému třicátému výročí a oznámila, že po jeho skončení se rok neobjeví na žádném pódiu. Toto období se již blíží ke svému závěru a spolu s oznámením plánovaných... číst dále
Týnecký Mazec 2020 Týnecký Mazec 2020
Vydáno: 04.08.2020 v sekci Aktuality
29. srpna - Týnec nad Labem / Letní parket Ostrov 15:30... číst dále
Za Spark! Za Spark!
Vydáno: 29.05.2020 v sekci Aktuality
Koronavirus zasáhl do chodu Sparku více než jsme mysleli a chtěli. Situace není jednoduchá a my jsme museli přijmout opatření, abychom zachovali časopis v jeho stávající podobě. Mimořádně tedy uveřejňujeme úvodník šéfredaktora... číst dále