Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
Fresh Blood profily kapel

CONFIDANCE - Inspirováni raným melodickým death/black metalem

Vydáno: 03.06.2015 00:00 v sekci Tuzemské Podhoubí - Honza Sedlák

Tak vida, i ve Vysokém Mýtě čichli k seversky laděnému death metalu a tvoří ho po svém a to nijak špatně. Skupina CONFIDANCE na to jde spíše „postaru“, tedy žádné srdcervoucí zpívané refrény, ale tah na bránu jako ve zlatých letech göteborského death metalu. Tedy poctivá práce kytar a odsýpající rytmika na EP „(T)Error Belongs To Us“.

 

Oproti EP „Pactum Ad Postremum Saltationem“ jste na novince mohutně zapracovali na zvuku. Určitě na tom mělo podíl i rozhodnutí jít nahrávat do studia Shaark. Jste s výsledkem spokojeni?

Pajus: „Pactum Ad Postremum Saltationem“ jsme nahrávali ve vysokomýtském studiu. Po nahrání jsme se rozhodli, že demo pošleme na závěrečný mastering do Shaarku, kde byla naše první dobrá zkušenost s tímto studiem. Se zvukem na ,,(T)Error Belongs To Us“ jsme spokojeni i přesto, že promo bylo natočeno během jednoho víkendu. S odstupujícím časem na něm nacházíme určité nedostatky, kterým bychom se chtěli na naší další nahrávce vyhnout.

 

Podle skladby „Politicians“ je zjevné, že politika se vkradla i do skladeb melodicko death metalových skladeb. O čem jsou další texty na „(T)Error Belongs To Us“?

Studňa: „Politicians“ jsou opravdu skladbou s politickým textem i poselstvím. V případě dalších dvou songů pak oproti nějakému hlubokému významu dostala přednost moje potřeba dělat si ze všeho na světě legraci. Proč by měla být ušetřena náboženství? „Kingdom of Heaven“ je tak humornou povídkou o satanistovi, který přešel ke křesťanství a může proto po své smrti vstoupit na nebesa, kde bude vládnout s Ježíšem a dalšími zombiemi. Text písně „Satangod“ je pak věnován našemu nejvyššímu vládci – Satanbohovi - a jasně říká, že všechna náboženství jsou stejná!

 

CONFIDANCE se vlastně před nedávnem dali znovu dohromady a to po cirka tříleté přestávce. Mrtvý byl i profil kapely na bandzone. Co se vlastně stalo?

Studňa: Zůstaňme u vysvětlení, že v roce 2010, někdy po nahrání prvního dema, odešel z kapely Pajus (kytarista) a chvíli po něm i náš bubeník, což znamenalo konec skupiny. I když jsem se dlouho bál, že to bude konec definitivní, Pajus nakonec zauvažoval o obnově, silou své vůle sehnal nového bubeníka, pak i kytaristu a hlavně vytvořil kupu nových songů, které jsme dali v roce 2013 dohromady.

 

Hledání nových členů bylo nakonec úspěšné. Jak se shánějí muzikanti melodické death metalové kapely ve Vysokém Mýtě?

Pajus: Dnes je hodně složité někoho najít, resp. někoho, koho bychom do kapely potřebovali. Jsou tu typy lidí, co chtějí hrát a udělají si na kapelu čas a u kterých vidíš co týden nějaký pokrok. Pak jsou druzí, kteří by chtěli, ale nakonec zjistíš, že po týdnu přijedou na zkoušku s tím, že neměli čas a pokrok mají následně nulový. Museli jsme hledat skoro jeden a půl roku bubeníka a kytaristu, abychom mohli začít zkoušet v plné sestavě. Na post bubeníka jsme se domlouvali s lidmi, co jsme hledali přes inzeráty, ale i po domluvě ani na tu první zkoušku nedojeli. Bubeníka jsme nakonec sehnali přímo ve Vysokém Mýtě a kytaristu v České Třebové, což není nakonec taková dálka pro dojíždění na zkoušky.

 

„(T)Error Belongs To Us“ vyšlo jako promo, obsahuje tři vyrovnané skladby. Jaké jsou další plány s tímhle materiálem? A co plány kapely dál?

Pajus: Chtěli jsme nahrát materiál, na kterém by se ukázala naše dnešní podoba, nová sestava a tím i styl muziky, který hrajeme s nadšením a jsme jím všichni ovlivnění. Na „Kingdom of Heaven“ jsme chtěli také připomenout raný melodický death/black (IN FLAMES, GATES OF ISHTAR), jak hudebně, tak i po stránce pěveckého projevu, kde se vyřádil Studňa. Do tohoto léta bychom chtěli natočit videoklip a začátkem příštího roku nahrát plnohodnotné CD a hlavně odehrát i nějaké ty koncerty, což je dnes pro kapelu nejpodstatnější.

 

Sestava: Studňa – zpěv, Pajus – kytara, Jirka – kytara, Drobek – baskytara, Miloš – bicí

 

Diskografie:
2010 Pactum Ad Postremum Saltationem (EP)
2014 (T)error Belongs To Us (EP)

 

Web


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
POWER 5 vydávají v reedici druhé album Cesta proti času POWER 5 vydávají v reedici druhé album Cesta proti času
Vydáno: 14.07.2020 v sekci Aktuality
Heavy metaloví POWER 5 vydávají v reedici druhou desku Cesta proti času, která poprvé vyšla v roce 2001... číst dále
TRNY &ŽILETKY - Podměstí TRNY &ŽILETKY - Podměstí
Vydáno: 14.07.2020 v sekci Recenze
MAGICK DISK MUSICK –38:36, Crossover black... číst dále
Janchi představuje své nové multižánrové album Janchiland Janchi představuje své nové multižánrové album Janchiland
Vydáno: 14.07.2020 v sekci Aktuality
Funk, pop, soul, klasická hudba, rap... Českobudějovický muzikant Janchi vůbec neřeší hudební škatulky... číst dále
HARLEJ - Plánované turné k 25 letům kapely odehrajeme na podzim HARLEJ - Plánované turné k 25 letům kapely odehrajeme na podzim
Vydáno: 13.07.2020 v sekci Rozhovory
Po vynucené pauze se kapela HARLEJ vrátila ke koncertování s velkou vervou. A euforie ji stále neopouští. O aktuálním dění okolo kapely, novinkách, které se chystají i o všem možném dalším vypráví kapelník a kytarista Tonda... číst dále
CHLAD CHLAD vydávají novou nahrávku
Vydáno: 13.07.2020 v sekci Aktuality
Tříčlenná severomoravská formace CHLAD vydala novou nahrávku "Hvozd". Novinku vydala jako split společně kapelou PŘÍTEL BELIAL. Vydání se ujala kopřivnická Kachnička Entertainment, náklad je pouhých sto kusů. Všechny nové skladby... číst dále