Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
GROG: Určitě toho máme spoustu před sebou

GROG: Určitě toho máme spoustu před sebou (+ videoklip)

Vydáno: 23.03.2017 08:09 v sekci Tuzemské Podhoubí - Jaroslav Špulák

Jmenují se GROG a už dvaadvacet let hrají poctivý rock. Loni vydali velmi dobře přijatou desku „Mona Lisa ze Stodolní“ a letos na ní naváží dalšími profesními skutky, které se po takovém výkonu sluší udělat. Na otázky odpověděl kytarista Martin Sitek.

Hrajete již dvaadvacet let. Stáli jste někdy na pokraji rozpadu?
Nejtěžší okamžiky pro kapelu jsou vždycky ty, když ji opustí některý z muzikantů. Ať už odejde sám, nebo mu zdravotní stav nedovolí pokračovat, případně se v kapele tak pohádají, že už nikdo nechce s tím druhým dál hrát. Pamatuji si, jak náš první bubeník odešel kvůli problémům se sluchem. Současný bubeník zase prodělal nespočet operací po dvou vážných dopravních nehodách, kdy jsme nevěděli, zda bude vůbec chodit, natož bubnovat. Vzpomínám si, jak jsme museli přerušit nahrávání alba „Visalaje“, protože basový kytarista byl nucen ze zdravotních důvodů ukončit působení v kapele a následně odešel i druhý kytarista. Album jsme nakonec realizovali pouze ve třech za podpory hostů. Vždy jsme se ale s nastalou situací vypořádali, protože touha dělat muziku a pokračovat byla vždy silnější.

Kdy jste naopak cítili, že GROG je v nejlepší formě a nejvíc se mu dařilo?
Právě nyní. Loni jsme vydali úspěšné album „Mona Lisa ze Stodolní“, odehráli jsme řadu krásných koncertů, objevily se velmi pochvalné recenze na  nové CD v hudebních časopisech i na hudebních portálech, máme kladné ohlasy od našich fanoušků i ze zahraničí, písně z alba se hrají v rádiích v celé republice. Teď spolu zrovna děláme rozhovor do parádního rockového časopisu a letos se také chystáme točit klip… A určitě toho máme ještě spoustu před sebou.

Zmínil jsi vaše páté album „Mona Lisa ze Stodolní“. Které skladby na něm považujete za klíčové a proč?
Samozřejmě máme rádi všechny, jsou přece naše. Pokud bych ale měl vybrat stěžejní, určitě by se mezi nimi objevila titulní Mona Lisa ze Stodolní, asi nejtvrdší skladba alba, a rychlá pecka Zubatá, která si v současnosti vede velmi dobře v různých hitparádách. Z těch pomalejších bych určitě doporučil duet Dál mizím s tebou nebo mou oblíbenou baladu Vzdávám se tvým rtům.

Je „Mona Lisa ze Stodolní“ z vašeho vlastního pohledu vaše nejlepší album?
Vždycky, když tvoříš nové skladby na album, snažíš se, aby byly nejlepší. Vzhledem k tomu, že jsme při nahrávání nebyli tlačeni časem, měli jsme možnost si ve studiu s jednotlivými stopami a zvukem opravdu pohrát. Takže pro nás je toto cédéčko skutečně nejlepší, jaké jsme zatím natočili. Samozřejmě si s odstupem času říkáš, že jsi něco mohl udělat jinak, ale tak je to vždycky. To tě posouvá dál a inspiruje při natáčení nových písniček tak, aby příští album bylo zase to nejlepší, jaké jsi kdy natočil.

Jak vznikl název GROG?
Když jsme se na jaře 1994 rozhodli založit kapelu, samozřejmě jsme začali poměrně brzo diskutovat o jejím názvu. Každý si doma připravil seznam preferovaných názvů, někteří přinesli i několik popsaných stránek,a o nich jsme pak ve zkušebně vášnivě debatovali. Přeloženo do normální řeči - pořádně jsme se hádali, a každý se snažil za každou cenu prosadit něco ze svého seznamu. To víš, název kapely je rozhodnutí na celý život.
Nakonec jsme se kupodivu všichni shodli na názvu GROG, který měl na seznamu bývalý bubeník. Už s námi sice pěknou řádku let nehraje, ale zůstal nám po něm aspoň název. A jeho mladší brácha je současný basový kytarista kapely.

Chystáte se na scéně dožít pětadvaceti let existence?
Proč tak nízké cíle? Pokud nám to zdraví dovolí, jsem přesvědčen, že pár těch kulatých narozenin společně s fanoušky ještě oslavíme a určitě k tomu zahrajeme nějaké další naše pecky z následujících alb.

Vznik: 1994
Místo: Bohumín
Styl: rock
Zajímavost: Kapela si neklade nízké cíle 

Diskografie
1997 Vlezte mi na záda
1999 Maso z telat
2001 Nezvěstná, EP
2004 Roky jdou...
2007 Ego, SP
2008 Visalaje
2016 Mona Lisa ze Stodolní

Sestava
Dalibor „Panther“ Halamíček - zpěv
Martin Sitek - kytary, zpěv
Miroslav Satora - kytary, zpěv
Jan „Valda“ Valuštík - basová kytara, zpěv
Roman „Malvin“ Horníček - bicí, zpěv

Grog a Andonis Civopulos - Dál mizím s tebou
DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Frankenstein od RockOpery Praha přichází s další hudební ochutnávkou Frankenstein od RockOpery Praha přichází s další hudební ochutnávkou
Vydáno: 20.07.2018 v sekci Aktuality
Připravovaná hororová rocková opera Frankenstein od Milana Steigerwalda a Pavly Forest má novou upoutávku. Její největší hodnota ovšem spočívá v hudbě, kterou je podbarvena... číst dále
Motorky, bigbít a adrenalin na východě Čech Motorky, bigbít a adrenalin na východě Čech
Vydáno: 19.07.2018 v sekci Aktuality
Už příští víkend se bude konat jubilejní dvacátý ročník Motosrazu DOLÍK 2018 v Semíně u Přelouče pořádaný partičkou DEAD MOTORS SEMÍN... číst dále
Domácí HORRIBLE CREATURES jako support legendárních SOULFLY! Domácí HORRIBLE CREATURES jako support legendárních SOULFLY!
Vydáno: 18.07.2018 v sekci Aktuality
Tuto neděli, tedy 22. 7. se v pražském klubu Roxy uskuteční koncert brazilských šamanů pod vedením Maxe Cavalery. Štěstěna sáhla tentokrát i na západočeský kvartet thrasherů, kteří celý večer otevřou... číst dále
Tattoo Convention Prague: festival pro milovníky kérek Tattoo Convention Prague: festival pro milovníky kérek
Vydáno: 16.05.2018 v sekci Aktuality
Za pár dní se v Praze uskuteční jubilejní 20. ročník mezinárodního festivalu piercingu a tetování, který tradičně nabídne přehlídku nejlepších tetovacích studií z celého světa... číst dále
ALIA TEMPORA vyjíždí na turné s megahvězdou ALIA TEMPORA vyjíždí na turné s megahvězdou
Vydáno: 15.05.2018 v sekci Aktuality
Švédská ikona AMARANTHE vyráží v druhé polovině května na turné do Pobaltí. Doprovázet je bude dravá brněnská formace ALIA TEMPORA, která tak opět dokazuje, že česká rocková scéna má světu co nabídnout... číst dále