Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
PROSEKTURA: Děláme si to sami, a je znát, že to maká jiným tempem

PROSEKTURA: Děláme si to sami, a je znát, že to maká jiným tempem

Vydáno: 14.02.2018 08:57 v sekci Tuzemské Podhoubí - Jaroslav Špulák

PROSEKTURA je zpět v plné síle. Po několikaleté pauze se loni dala dohromady silná sestava, která navázala na to nejlepší, co předtím tato táborská thrashmetalová parta udělala. Nedávno vydala klip, spolupracuje se zahraniční agenturou a má velké plány. Na otázky odpověděl bubeník a zpěvák Zdenouš.
Před pěti lety byl zakladatel Zdenouš v kapele znenadání sám. Jak k tomu došlo?
Zdarec, zdravim za celou Prosekturu  všechny čtenáře časáku Spark, jsem rád že tady něco takového na téhle bázi funguje. K otázce proč sem zůstal najednou sám: no prostě to vyplynulo ze životních událostí a osudu, nebylo dáno pokračovat jak z důvodů osobních, tak ekonomických. Ono, když takzvaně narážíš palicí na zeď, musíš toho zákonitě na nějakou chvíli zanechat, bolí tě z toho lebeda, je třeba srovnat priority, načerpat síly a říci si, jestli má cenu pokračovat, nebo se na to vykašlat. Já se rozhodl pokračovat.

Kapela se nastartovala teprve letos v létě. S ohledem na to, že existuje od roku 1990, jaké ambice dnes má?
Ambice jsou nemalé. Od roku 1990 prošla kapela spoustou změn a myslím si, že by si zasloužila trošku více fanouškovské odezvy. To neříkám, že by jí bylo v minulosti málo, ale přece jenom donedávna byly možnosti z rozličných důvodů okleštěné, ať už nedostatečným managementem nebo finanční nedostatečností. V současné době si to děláme sami, a je hned znát, že to maká jiným tempem.

PROSEKTURA je thrashmetalová kapela. Změnil se nějak s aktuální sestavou její zvuk?
Tak samozřejmě s pokročilou dobou chceme posluchačům nabídnout i zvuk, který by měl pomoci prožívat pocity plynoucí z muziky, jakou se snažíme hrnout, doprovázenou i klipovou scénou. Dřív každý slintal nad zvukem, který k nám lezl s každou západní kapelou, a proto jsme zvolili natáčení samoobslužné a následné míchání v Kanadě. Technicky je to přece jenom o něčem jiném, i když samozřejmě záleží na tom, kdo u mixu sedí. Já myslím, že jsme vybrali dobře.

Spolupracujete s kanadskou společností Panorama Drive Production. V čem je pro vás její přínos?
Přínos je samozřejmě v míchačce našich songů. Ono v dnešním digitálním světě se nemožné stává možným, takže když doma uděláme co nejkvalitnější náběry, tak to frčí elektronicky do Chilliwacku a tam to zvukový technik ladí, míchá a dělá s tím vymyšlenosti do té doby, než je to OK. Vzhledem k tomu, že je to můj blízký příbuzný, probíhá spolupráce na té nejvyšší úrovni a kvalitě.

Proč jste starší skladbu „Alzheimer“ přetextovali na aktuální „Sup“, ke které jste zveřejnili videoklip? Děje se to i s jinými staršími skladbami?
K jiným skladbám zatím klipy nejsou, ale již se připravují scénáře. A protože zpěvák Sali si texty v starých flácích upravil podle sebe, taková byla dohoda, přetextoval se i minulý „Alzheimer“ na „Supa“. Má na to přece jen lepší básnické střevo než já, a já se, jak jsem již v minulosti avizoval, konečně můžu věnovat bicím naplno. Občas mu tam béknu vokál a i ostatní potřebné řevy.

Jaké jsou plány do budoucna?
Jsou samozřejmě nemalé, jen co nám bude stačit síla a prkenice. Ve zkratce: koncerty, ať už na domácí scéně nebo venku, natáčení klipů, nových songů, stále být v akci a v neposlední řadě musím vyzdvihnout, že jsme se stali kulturními členy motorkářského seskupení s názvem Howada, kterému jsme složili hymnu na dodaný text. Jsou to lidi s báječným velkým srdcem, a tak ne jenom, že z nich jde strach a respekt, ale pod tou drsnou slupkou se skrývají citlivé duše. Proto se účastní, ba i pořádají akce pro hendikepované lidi a vůbec pro lidi, na které tenhle náš sociální systém s vládnoucí garniturou nějak sere. Rádi podpoříme jakoukoli účast na jejich srazech, pokud nás o to požádají, a zpříjemníme jim jejich aktivitu, o které jsem již hovořil.

Vznik: 1990
Místo: Tábor
Styl: thrash metal
Zajímavost: Podporuje motorkářské seskupení Howada

Diskografie
2007 Prosektura

Sestava
Paulo
– zpěv
Houba – kytara
Marcello – baskytara
Zdenouš  – bicí, zpěv


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Rockový Malý princ zaujme i nejmenší diváky Rockový Malý princ zaujme i nejmenší diváky
Vydáno: 21.02.2019 v sekci Aktuality
RockOpera Praha uvede poprvé v letošním roce svoji rodinnou rockovou operu Milana Steigerwalda a Pavly Forest Malý princ. Dílo, které je určené jak dospělým, tak těm nejmenším, se na jevišti divadla objeví 24. února v 15 hodin... číst dále
ANACREON se chystají pokřtít novou desku ANACREON se chystají pokřtít novou desku
Vydáno: 20.02.2019 v sekci Aktuality
Kapela Anacreon po třech letech vydává své třetí, osudové album s názvem (S)VĚDOMÍ, které představí fanouškům na svém koncertu v klubu Nová Chmelnice... číst dále
Rokycanští MORRIGAN konečně našli klid Rokycanští MORRIGAN konečně našli klid
Vydáno: 18.02.2019 v sekci Aktuality
Kapela MORRIGAN byla založena na podzim roku 2011 a v původní sestavě se skládala z pěti členů. Carloss (zpěv), Fill (kytara, zpěv), Bouvard (basa, zpěv), Míra (kytara) a Vlasta (bicí). V této sestavě skupina nahrála i své prvn... číst dále
Tattoo Convention Prague: festival pro milovníky kérek Tattoo Convention Prague: festival pro milovníky kérek
Vydáno: 16.05.2018 v sekci Aktuality
Za pár dní se v Praze uskuteční jubilejní 20. ročník mezinárodního festivalu piercingu a tetování, který tradičně nabídne přehlídku nejlepších tetovacích studií z celého světa... číst dále
ALIA TEMPORA vyjíždí na turné s megahvězdou ALIA TEMPORA vyjíždí na turné s megahvězdou
Vydáno: 15.05.2018 v sekci Aktuality
Švédská ikona AMARANTHE vyráží v druhé polovině května na turné do Pobaltí. Doprovázet je bude dravá brněnská formace ALIA TEMPORA, která tak opět dokazuje, že česká rocková scéna má světu co nabídnout... číst dále