Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
Fresh Blood profily kapel
YITIVARG: Žádnej holčičí „marcipán“ metal

YTIVARG: Žádnej holčičí „marcipán“ metal

Vydáno: 12.06.2019 09:02 v sekci Fresh Blood - Jan Moravec

Přesně jak říká kytarista F.C., sex, násilí a brutálnosti všeho druhu v rámci grind/death/blacku opěvuje kde kdo. A tak se grindoví YTIVARG vydali vlastní originální cestou a opěvují elektrotechniku. Geniální spojení!!!


Představ prosím kapelu YTIVARG a její historii.
YTIVARG byli založeni kdysi v devadesátých letech kytaristou F.C. (ex-ISACAARUM) a zpěvákem Miculou Parvou (ex-INGROWING, BIZARRE EMBALMING) jako čistě studiová záležitost. Tedy ještě pod názvem GRAVITY vznikly nějaké demosnímky nesoucí se v duchu thrash/death metalu, za zmínku stojí především MC „The Window To The Unknown“ z r. 1999. Název projektu byl následně přetransformován na YTIVARG, v r. 2000 bylo nahráno stejnojmenné CD pohybující se ve sférách severského black metalu. V té době jsem však přijal nabídku na post kytaristy ve spřízněných ISACAARUM, čímž se pro mě YTIVARG stali sekundární záležitostí a byli uvedeni na dalších čtrnáct let do stavu hybernace. Ke znovuzrození YTIVARG došlo začátkem r. 2015 po ukončení činnosti ISACAARUM, už však jako regulérní kapela, kromě mě - F.C. (kytara, řev) a Miculy Parvy (řev), se dalšími členy stali Internerv (bicí – ex-ISACAARUM, INGROWING, SECRET OF DARNESS) a Stanley (basa – AGONY). Hudebně jsme se hnuli směrem ke grindu s náznaky blackmetalu, začali jsme aktivně koncertovat. V r. 2017 pak bylo pod hlavičkou Bizarre Leprous Production vydáno dlouhohrající CD WARDENCLYFFE. V tom samém roce dochází k personálním změnám na postu bubeníka - přichází Ondra Horváth (ex-MORIA) a basáka - přichází Zdeněk Šitner (THE REVOLT, ALTERNATIVE CORE). Po ustálení sestavy kapela opět aktivně koncertuje.

Co z vaší historie považuješ za nejdůležitější okamžik či událost?
Určitě obnovení činnosti v r.2015, bez toho by YTIVARG nebyli, čím dnes jsou. Pak jistě vydání CD "Wardenclyffe" v r.2017 a realizaci stejnojmenného tematického videoklipu z dílny Václava Trnky v r.2018, které se elektrotechnikou jenom hemží.

Co Tě nejvíc přitahovalo na soutěži Fresh Blood, s jakými ambicemi jste se do soutěže přihlašovali?
Možnost zviditelnění kapely fanouškům, kteří by asi jinak YTIVARG a náš elektrikářský grind/black neměli možnost poznat. Spark Fresh Blood má dost velkou čtenářsko-posluchačskou základnu, která věřím, že ráda objevuje nepoznané. Co se týče ambicí, pro nás je velmi milým překvapením už jenom postup do semifinále, co bude dál, uvidíme… je to na fanoušcích.

Finále Fresh Blood bude mít koncertní podobu. V čem si myslíš, že je největší síla YTIVARG pro živá vystoupení, čím můžete na návštěvníky vašich koncertů nejsnáz zapůsobit?
Rychlost, podladěnost, živočišnost, nasazení… Specifický grindcore s hrubými a ještě hrubšími vokály, říznutý blackem a dalšími hudebními ingrediencemi v té nejživelnější možné formě. Žádnej holčičí „marcipán“ metal, prostě nářez od začátku až do konce setu.

Jak se chystáte na letní sezónu, kde vás bude možné během léta vidět?
Festivalovou sezónu začneme 19.7.2019 ve Volyni na věhlasném tvrdě-metalovém ENTER THE ETERNAL FIRE FESTu (nástupce OPEN HELL FESTu), vystoupení na dalších open-air akcích jsou v jednání.

Vaše zatím jediná deska po obnovení činnosti kapely (dva roky stará „Wardenclyffe“) si vzala námět z badání Nikoly Tesly nad bezdrátovým přenosem elektrické energie. Čím tě tahle tématika oslovila, že jste se pustili do jejího zpracování a předpokládáš, že i další případné album YTIVARG se bude týkat elektrotechniky či Nikoly Tesly?

Elektrotechnika mě zajímá jak profesně, tak jako koníček, takže mi přišlo celkem logické zakomponovat tuto tématiku i do naší kapely. Sex, násilí a brutálnosti všeho druhu v rámci grind/death/blacku opěvuje kde kdo, chtěli jsme rozhodně vyčnívat z řady. Co se týče páně Tesly, vždy jsem obdivoval jeho nápady, novátorství a nekonvenční přístup k elektrotechnice jako takové. Byl to geniální a i dost nedoceněný vynálezce. Měl nezištnou touhu svými vynálezy ulehčit lidem jejich bytím, což byl přesně případ Wardenclyffského vysílače (Wardenclyffe Tower). Tento vynález měl sloužit pro bezdrátový přenos elektrické energie… prostě elektřina dostupná všude a všem. I v dnešní moderní době není tato technologie zvládnutá, natož aby byla v masovém měřítku nasazena normálním smrtelníkům k užívání (snad kromě bezdrátového, ale pořád téměř dotykového nabíjení mobilních telefonů apod.). No a pan Tesla s touto technologií experimentoval již před sto lety! Fascinující! Jako vše okolo něho. Takže o tématu pro naše poslední CD bylo jasno hned. Pro další nahrávku YTIVARG bude zcela jistě vybráno opět elektrotechnické téma, v tomto směru je pomyslná studna téměř bezedná.

Profil YTIVARG


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
REALM OF CHAOS brzy vypálí první salvu REALM OF CHAOS brzy vypálí první salvu
Vydáno: 30.09.2020 v sekci Aktuality
Slovenská sestava REALM OF CHAOS na konci října vydá svůj debut "The Seed". Těšit se můžete na špinavý death metal staré školy, který nebere zajatce... číst dále
GÖTTERDÄMMERUNG - Neuschwabenland GÖTTERDÄMMERUNG - Neuschwabenland
Vydáno: 30.09.2020 v sekci Recenze
SLOVAK METAL ARMY - 32:56, thrash metal... číst dále
ROXOR letí ke hvězdám ROXOR letí ke hvězdám
Vydáno: 29.09.2020 v sekci Aktuality
Nymburští ROXOR představili nový videoklip ke skladbě "Ke hvězdám". Novinka, která vznikla již během první korona pauzy dostala svůj animovaný kabát díky náhodě. Po ilustrátorovi sci-fi časopisu XB-1 a fanouškovi Honzovi... číst dále
POVODÍ OHŘE avizuje nové album POVODÍ OHŘE avizuje nové album
Vydáno: 29.09.2020 v sekci Aktuality
Novinka "Dva trámy na kříž" vyjde 6.listopadu. Prvním singlem, ke kterému si kapela připravila i videoklip, je skladba "Stará zem". Povodí Ohře - Stará zem... číst dále
BLOODY OBSESSION vydají v prosinci novou desku BLOODY OBSESSION vydají v prosinci novou desku
Vydáno: 29.09.2020 v sekci Aktuality
Čtvrté album moravskoslezských BLOODY OBSESSION ponese název „Inevitable Death“ a vyjde 15. prosince v 97. čísle Pařátu. Stane se tak tři roky po vydání minulého alba „Husaria“. „Inevitable Death“ na předchozí album... číst dále