Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
Fresh Blood profily kapel
VANAHEIM - Proces do samotného vydání desky je dlouhá a složitá cesta, navíc, když to nechcete odfláknout

VANAHEIM - Proces do samotného vydání desky je dlouhá a složitá cesta, navíc, když to nechcete odfláknout

Vydáno: 29.06.2020 14:28 v sekci Rozhovory - Jan Moravec

Čas někdy může být nepodstatná veličina, ovšem jak vyřešit otázku oslav svého výročí, když přesné datum vzniku kapely je otázkou polemiky uvnitř v kapele? Čtyřčlenná formace Vanaheim z Chlumce nad Cidlinou si s touto drobností zjevně poradí, vždyť v nedávném období musela řešit závažnější (a tradičnější) otázky života kapely - změny v sestavě, nabourání plánů na vydání nového alba, či jeho plánovaný křest. Co se aktuálně děje ve Vanaheim přibližuje kytarista Martin Drobný.


V letošním roce slavíte svoji první pětiletku, chystáte k tomuto výročí pro fanoušky něco speciálního?
To je tak trošku naše vnitřní rozepře, zda kapela vznikla v prosinci 2015 nebo 1. ledna 2016. (smích) Ale skutečně pětileté výročí spadá až na rok příští, kdy chystáme spoustu překvapení. Tak je určitě se na co těšit.

Pro letošní rok jste oznámili vydání třetího alba. Můžeš o téhle nahrávce už něco bližšího prozradit a porovnat ji s vašimi předchozími nahrávkami? Ovlivnilo koronavirové období temna vznik nové desky?
Myslím se, že (ne jenom nám) letošní covidová krize pozastavila některé plány a mezi nimi bylo samozřejmě i vydání nové desky. Celý proces až do samotného vydání desky je dlouhá a složitá cesta, navíc, když to nechcete odfláknout. A covidová krize se na tom všem pochopitelně dost podepsala, desku díky tomu vydáme až příští rok, a to někdy koncem jara či začátkem června. Nicméně máme pro fanoušky náhradní plán. V den původně plánovaného křtu 15. 8. 2020 v Městci Králové proběhne akce společně s Alžbětou, na které představíme nejen naši show, ale i limitovanou SP edici se třemi novými skladbami. Navíc prvních 200 návštěvníků dostane u vstupu CD zdarma! Oficiální křest nového alba je pak plánovaný na 12.6.2021.

Před nedávnem se na vašich stránkách objevilo oznámení o tom, že Vanaheim začínají působit v nové sestavě. Co vedlo k těmto změnám a jaké se v kapele vlastně odehrály?
Vlivem osudu a bohužel zdravotních komplikací zpěváka Radka jsme byli nuceni se „zvednout“ a oslovit někoho, s kým bychom mohli dál pokračovat, takže do kapely přišel Miloš Koblmüller.

Jak se projeví změna v sestavě, zapojil se novic Miloš již do tvorby nových skladeb nebo jde ještě o písně z doby předchozí?
Skladby jsme měli připravené ještě před příchodem Miloše, ale na dalších skladbách se podílet už zřejmě bude. Zájem je zde poměrně velký! (smích)

Jak jsou vlastně u Vanaheim rozděleny „autorské pravomoce“, podílí se na skládání jedna dominantní osobnost, nebo jde o společné dílo?
Už na úplném začátku jsem se rozhodli uvádět všechny naše songy jako společné dílo, a tak budeme i pokračovat.
VANAHEIM_Martin

Předchozí album vznikalo ve studiu Benas, nová deska se rodí na stejném místě. Čím tě oslovuje práce tohoto studia? Jdete do studia s jasnou představou, jak by měla vaše deska znít, nebo dáváš radši přednost tomu nechat se vést a směrovat někým zvenčí?
S Mílou Sládkem je v tomto směru velmi dobrá spolupráce. Rozumí skvěle muzice, kterou děláme, a naše názory se v tomto směru skoro nikdy nerozcházejí. Navíc nám občas pomůže jako producent. Poprvé jsme do tohoto studia šli s tím, že chceme dobrý zvuk desky, a volba se jednoduše vyplatila.

  K předchozí desce jste udělali svůj videoklip na skladbu „Boj s osudem“, chystáte podobný krok i k nové desce?
Nový klip je už je dokonce v přípravách a co nevidět začneme točit. Chceme využít právě už nově nahraných skladeb a potom k nové desce samozřejmě nové klipy přibudou též.

Jak bys charakterizoval vaši tvorbu někomu, kdo o Vanaheim dosud neslyšel? Co tebe nejvíc oslovuje na vikingské tématice? Je to téma, které prožíváš jen pasivně nebo už jsi absolvoval nějakou cestu do Skandinávie, aby sis na tohle téma i osobně sáhl?
Melodický heavy metal s vikingskou tematikou a skvělou show. Zajímavá mi přijde severská mytologie, s ní spojené světy a postavy, které do ní patří. Zatím je to téma, které prožívám pasivně. Je totiž kolem mne spousta přátel, kteří jsou se Skandinávií spojeni dost aktivně, a nejsem v kapele jediný, kdo už nějakou dobu plánuje výpravu do těchto zemí…

Jaké jsou nejbližší plány Vanaheim?
V první řadě to bude klip, potom dokončit chystanou desku. Tu potom náležitě okřtít. Dále nás čeká vystoupení na dalším ročníku Master of Rock ve Vizovicích v roce 2021.

Moje závěrečná otázka je obligátní – je nějaká otázka, na kterou jsi dosud neodpověděl, ale přitom by tě potěšilo, kdyby se na ni někdo zeptal?
Vše podstatné bylo již řečeno, rádi se společně se všemi potkáme na našich koncertech.

Facebook VANAHEIM

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
REALM OF CHAOS brzy vypálí první salvu REALM OF CHAOS brzy vypálí první salvu
Vydáno: 30.09.2020 v sekci Aktuality
Slovenská sestava REALM OF CHAOS na konci října vydá svůj debut "The Seed". Těšit se můžete na špinavý death metal staré školy, který nebere zajatce... číst dále
GÖTTERDÄMMERUNG - Neuschwabenland GÖTTERDÄMMERUNG - Neuschwabenland
Vydáno: 30.09.2020 v sekci Recenze
SLOVAK METAL ARMY - 32:56, thrash metal... číst dále
ROXOR letí ke hvězdám ROXOR letí ke hvězdám
Vydáno: 29.09.2020 v sekci Aktuality
Nymburští ROXOR představili nový videoklip ke skladbě "Ke hvězdám". Novinka, která vznikla již během první korona pauzy dostala svůj animovaný kabát díky náhodě. Po ilustrátorovi sci-fi časopisu XB-1 a fanouškovi Honzovi... číst dále
POVODÍ OHŘE avizuje nové album POVODÍ OHŘE avizuje nové album
Vydáno: 29.09.2020 v sekci Aktuality
Novinka "Dva trámy na kříž" vyjde 6.listopadu. Prvním singlem, ke kterému si kapela připravila i videoklip, je skladba "Stará zem". Povodí Ohře - Stará zem... číst dále
BLOODY OBSESSION vydají v prosinci novou desku BLOODY OBSESSION vydají v prosinci novou desku
Vydáno: 29.09.2020 v sekci Aktuality
Čtvrté album moravskoslezských BLOODY OBSESSION ponese název „Inevitable Death“ a vyjde 15. prosince v 97. čísle Pařátu. Stane se tak tři roky po vydání minulého alba „Husaria“. „Inevitable Death“ na předchozí album... číst dále