NOIRUM - One man black

Vydáno: 22.06.2026 15:36 - Czech Blade

One-man projekt NOIRUM stojí na posedlosti black metalem, severskou atmosférou i neustálé tvůrčí potřebě. O tom všem a o nové desce „Mørketid“ jsme si popovídali s autorem Vlastimilem Vejborou.
Od rodného jazyka přes angličtinu až po norštinu. Tak by se dal popsat lingvistický vývoj tvých textů. Proč je každé album nazpívané v jiném jazyce?
NOIRUM nemělo úplně čistý blackmetalový začátek. Hodně mě inspirovali MASTER’S HAMMER a trocha bizarního humoru, proto možná ta čeština. Anglicky jsem se do textů opřel od alba „Nature“. Chtěl jsem dělat serióznější hudbu a oslovit širší publikum. Nicméně když skalní fanoušek slyší black metal v norštině, automaticky padne na kolena. Tak jsem jen využil své nadšení z dětství.

Bylo těžké ovládnout severský jazyk?
Vůbec ne. Norština i Norsko samotné mě fascinují od mala. Započal jsem tenkrát ještě na základní škole samostudium a dnes se bez problému domluvím. Mám tam taky přátele, se kterými jsme denně v kontaktu. Jelikož pořád rodilý mluvčí nejsem, texty na albu mi lehce poupravil známý, který žije u Nordkappu.

Na novém albu čerpáš z norské blackmetalové scény. Čím jsou kapely jako ENSLAVED či ULVER, které uvádíš jako svou inspiraci, specifické?
Ještě bych doplnil KAMPFAR a NIDINGR. Ale ano... obecně tyto kapely nesou v sobě silnou severskou atmosféru, kterou i já sdílím. Ale do veškeré muziky standardně dávám i kus sebe... tím myslím sem tam nějaký vlastní experiment. Ačkoliv tím možná opět vyjadřuji svůj obdiv kapele ULVER a Kristofferu Ryggovi. I jeho novější nemetalová alba jsou balzám pro uši.

Vydáváš desku každý rok. Je to záměr nebo autorský přetlak?
Je to jen proto, že mě skládání šíleně baví. Jsem ambiciózní člověk a rád bych NOIRUM vyšvihl hodně vysoko. Chtěl bych tím také dát najevo labelům, že jsem spolehlivý. Muzika je totiž jednou z nejdůležitějších věcí v mém životě. Před ní je snad jen (samozřejmě) zdraví a rodina.

Jsou NOIRUM studiový projekt nebo plánuješ do budoucna i koncerty?
Rád bych s NOIRUM koncertoval, ale u nás na Táborsku jsem zatím nenašel stejně nadšené spoluhráče. V kapele musí fungovat chemie, oddanost až za hrob, a hlavně žánr musí být každému členovi blízký. Což není s black metalem úplně jednoduchá mise. Proto jsem zůstal sám. Ale kdo by mi tento názor chtěl vyvrátit, ať mi napíše a rozjedeme NOIRUM živě. Myslím to vážně, budu rád.

NOIRUM - Inn i tåken bort fra lyset

Facebook NOIRUM


DOPORUČENÉ ČLÁNKY


© 2026 SMILE MUSIC s.r.o. | Prolidi.cz

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu SMILE MUSIC s.r.o. zakázáno.
Přepnout na klasické zobrazení