Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
Fresh Blood profily kapel
Košický sólo projekt DOBRE UŽ BOLO prichádza s pop-folkovým singlom Samotár

Košický sólo projekt DOBRE UŽ BOLO prichádza s pop-folkovým singlom Samotár

Vydáno: 29.07.2021 06:53 v sekci Aktuality - Czech Blade

Multiinštrumentálny interpret, spevák a skladateľ Martin Bilička vystupujúci pod projektom DOBRE UŽ BOLO predstavuje svoj najdynamickejší singel "Samotár". Novinke vdýchol aj vizuál umocňujúci text skladby, v ktorom človek pociťuje vnútornú samotu napriek tomu, že je obklopený ľuďmi. Videoklipom demonštruje tú samotu, ktorá nepramení z fyzična, ale z psychického statusu, v poslednom čase sa nás čoraz viac dotýkajúcu.
"Samotár" predstavuje tretí singel jednočlenného projektu DOBRE UŽ BOLO a zároveň je najveselšou skladbou z aktuálneho repertoára, i keď názov tomu nenasvedčuje. „Síce to nie je najveselšia skladba na svete, ale rozhodne ponúka aj trochu nádeje. No a keďže má skladba aj veľmi slušné tempo a rytmus, aspoň takto čiastočne som vedel odpovedať na otázky, či budem mať niekedy aj veselé a rýchlejšie skladby,“ s úsmevom prezrádza autor Martin Bilička tvoriac silné osobné texty a hudbu plnú emócií.

Základne akordy skladby vznikli ešte v rámci predchádzajúceho Martinovho projektu, ale až teraz dostali ten správny šat v súznení folku s popom. Nosným prvkom je klasická nástrojovka, ako bicie, basa a gitara, ktoré dopĺňajú rôzne synthy či klavír. Avšak tentokrát na nahrávke počuť živú kapelu namiesto naprogramovaných prvkov, za bicími hosťoval Karol Žabka, na basgitare Miťo Samuely a na elektrickej gitare Rado Šulek.

Skladba "Samotár" je o reálnych pocitoch, ako už pomenovanie naznačuje, vypovedá o samote. „Lepšie povedané o pocite samoty a o tom, ako si pri niektorých turbulentných obdobiach v živote sami tu samotu privolávame. Možno ako obranný mechanizmus, možno ako reakciu na podnety z vonku. Tvárime sa sami pred sebou, ako nám je dobre, keď sme sami, že nepotrebujeme nikoho. No opak je pravdou,“ vysvetľuje Martin kľúčovú myšlienku piesne.

Nahrávanie skladby prebiehalo v Parentals Studiu pod dohľadom Mira Felbera, ktorý mal na starosti aj mixáž a master pripravil Peter Halgaš.

Prejav singla je dokonalo zachytený aj v sprievodnom videoklipe. Námet vychádzal zo samotného textu a jeho odkazu. „Prichádzam na pódium sám, nie sú tam žiadni iní ľudia. No zrazu sa tam objaví kapela, ktorej členovia medzi sebou interagujú, vymieňajú si pohľady, bavia sa. Ja nie, ja si idem naďalej sám. Bez tej kapely by som tu skladbu v takej podobe nezahral, no nie som schopný to vidieť,“ opisuje Martin paralelu klipu s textom, keď sa človek cíti vo svojom vnútre osamelý.

Nakrúcanie prebiehalo v Collosseum clube v Košiciach, kde Martin absolvoval mnoho koncertov či na pódiu, alebo pod ním. „Je to jedinečné miesto na Slovensku, ale aj v Európe ako takej. Je to veľká symbolika pre mňa. A hlavne ich prístup je vždy ukážkový,“ ozrejmuje Martin výber lokácie nakrúcania a ďalej pokračuje: „U mňa takmer s každou skladbou príde aj nápad na nejakú vizuálnu podobu. A takto to bolo aj so "Samotárom". Žiaľ, korona a neistota so združovaním ľudí oklieštila prvotný nápad len na podobu s kapelou bez obecenstva, ale myslím, že pointu sa podarilo zachovať.“

Vo videoklipe si zahral z nahrávacieho procesu skladby len basgistarista Miťo a nakoľko sa ostatní nemohli zúčastniť nakrúcania, ich role prevzali blízki Martinovi priatelia a hudobníci. Úlohu gitaristu znázornil Miro Selecký a bubeníka Dan Urban, s ktorým Martin hral 14 rokov vo formácii RETFISH.

Réžiu mali pod taktovkou Peter Rákoci a Dominika Kentošová, s ktorou Martin spolupracoval aj na nakrúcaní videoklipu k singlu "Chýbaš" a ktorej fotografie sú známe na hudobnej scéne už dlhší čas, okrem nakrúcania videoklipov je aj dvornou fotografkou kapely PETER BIČ PROJECT. „Atmosféra na nahrávaní bola úplne výborne uvoľnená, všetko išlo hladko a podarilo sa nám dodržať časový harmonogram. Z toho som bol osobne veľmi prekvapený, lebo v živote idú veci všelijako, ale určite nie hladko,“ so smiechom uzatvára hudobník Martin.

Dobre Už Bolo - Samotár
Facebook DOBRE UŽ BOLO


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
OLYMPIC kráčí lánem světa s nadějí, že rány zahojí OLYMPIC kráčí lánem světa s nadějí, že rány zahojí
Vydáno: 24.06.2026 v sekci Aktuality
Z alba "Bombardák", které vyšlo letos na jaře, vybral OLYMPIC pro aktuální videoklip skladbu "Heja, heja". Videoklip vznikl na námět Petra Jandy v realizaci Davida Pacholíka. Koncertní záběry byly natočeny v SONO Brno, HOME CREDIT... číst dále
REFORE a LAID TO WASTE potvrzeni jako předkapely pražského koncertu OVERKILL REFORE a LAID TO WASTE potvrzeni jako předkapely pražského koncertu OVERKILL
Vydáno: 24.06.2026 v sekci Aktuality
Datum koncertu americké thrashové legendy na venkovní scéně pražského klubu Modrá Vopice se blíží. Předkapely jim budou dělat valaši REFORE a LAID TO WASTE. OVERKILL jsou aktuálně na evropském turné na podporu tři roky staré desky... číst dále
VERPA - Reborn Back to Death VERPA - Reborn Back to Death
Vydáno: 23.06.2026 v sekci Recenze
DEAD MAGGOTY – 29:39, thrash/death... číst dále
POLY NOIR vystoupí jako předkapela NEW MODEL ARMY POLY NOIR vystoupí jako předkapela NEW MODEL ARMY
Vydáno: 23.06.2026 v sekci Aktuality
Letní koncert NEW MODEL ARMY v Brně dostal svůj support – je jím místní experimentální projekt Polyho z INSANIE nazývající se POLY NOIR & THE HOLY SPIRIT SMUGGLERS. Merch najdete na SparkshopuÚstřední postava POLY NOIR & THE... číst dále
NOIRUM - One man black NOIRUM - One man black
Vydáno: 22.06.2026 v sekci Rozhovory
One-man projekt NOIRUM stojí na posedlosti black metalem, severskou atmosférou i neustálé tvůrčí potřebě. O tom všem a o nové desce „Mørketid“ jsme si popovídali s autorem Vlastimilem Vejborou... číst dále